Sağlık

Yaz Gribi Nedir ? Ölümcül Olabilir Mi ?  (Özel Haber)

Klima Hastalığına Dikkat

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Şule Taş Gülen, Solunum TV’de Yaz Gribi konusundaki soruları yanıtladı.

Dr. Gülen, hastalık ile ilgili şu bilgileri verdi, “Yaz Gribi influenza virüsünün sebep olduğu daha çok sonbahar ve kış aylarında gördüğümüz grip hastalığıdır. Bu son derece bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Ancak yaz gribi sıcak havalarda gelişen nezle ve grip benzeri bir sağlık sorunudur. Halk arasında yaz gribi denilen bu durumu, bizler lejyoner hastalığı veya klima hastalığı olarak da adlandırmakdayız. Yaz Gribi hem virüs hem de bakteri aracılığı meydana gelebilmektedir. Yaz gribi, sonbahar ve kışın görülenden farklı olarak saman nezlesine benzer şekilde ve havadaki parçacıklara karşı gelişen bir çeşit alerji şekli ortaya çıkıyor. Havadaki alerjik reaksiyona sebep olan faktörler nelerdir diye düşünecek olursak. Özellikle kişinin vücut direncinin düşmesi, klima  tozları, plajlar ve toplu yaşanılan yerlerde zaman geçirilmesine bağlı olarak yazın da grip ve benzeri virüs ve bakteriler bu enfeksiyona yol açabilmektedir”

Yaz Gribi Nedir ? Ölümcül Olabilir Mi ?  (Özel Haber)
klima hastalığı

Yaz Gribi Normal Gribe Göre Farklılık Gösteriyor

“Bu hastalık türünün neden olduğu organik olay normal gribe göre farklılık gösteriyor” diyen Gülen, “Bunlar havalandırma sistemlerinde soğutma kulelerinde ve su tesisatlarında çoğalıp ulaşabiliyorlar. Özellikle lejyoner hastalığı olarak da bilinen klima hastalığına sebep olan bakteri lejyonerler profile isimli bir bakteri. Bu bakteri, göller ve akarsular gibi sulak ortamlarda doğal olarak bulunabilmektedir. Bakteri, insan yapımı bir yapının içerisinde gelişip yayıldığında insan sağlığını tehdit eden bir hal alabiliyor. Kapalı alan iklimlendirme sistemlerinin hastalığı yaydığı biliniyor Bu nedenle halk arasında bu hastalığa klima hastalığı da denmiştir. Solunum yoluyla bulaşan bu hastalığın en yaygın görüldüğü yerlerin özellikle oteller büyük toplantı salonları, jakuziler, termal havuzlar, dekoratif fıskiye bulunduran alanlar, bankalar ve ofisler olduğunu söylemek lazım.

  Rahim Ağzı Kanserinden Korunma Yolları

Yaz gribinin belirtileri nelerdir?

Yaz gribi influenza virüsü kaynaklı gribe benzer semptomlarla ortaya çıkabilir ve bu semptomlar kimi zaman daha da şiddetlenebilir. En sık karşılaşılan semptomlar, öksürük, yüksek ateş, üşüme, titreme, nefes darlığı gibi solunumsal semptomlarla beraber burun akıntısı, baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, baş dönmesidir.  Boğazda kuruluk, kas ağrısı gibi nonspesifik pozisyonel semptomlarla karşımıza gelebilir. Tüm kişiler aynı semptomları göstermiyor. Bazı durumlarda daha belirgin semptomlar karşımıza gelebiliyor. Bunun için özellikle altta yatan hastalık önemli. Eğer altta yatan bir kronik hastalığı varsa. Bu semptomların daha ağır seyredebileceği, hatta ilerleyebileceği, bu nedenle de bir sağlık kurumuna başvurması gerektiğini söylemek gerekir. Ama yaz gribi genel olarak sağlıklı bir ilişkinin ortaya çıktığında yeterli beslenme ve dinlenme ile bir hafta 10 gün içerisinde tamamen geçebilmektedir. Yaz gribinden korunmak için dengeli beslenmek, bol su ve sıvı tüketmek hava kirliliğinden mümkün mertebe uzak durmaya çalışmak çok soğuk ya da buzlu içecekleri tüketilmekte. Tüketilmesinden kaçınılması, meyve ve sebze ağırlıklı beslenme, uyku düzenine dikkat edilmesi, istirahat bol istirahat edilmesi önemli bir durum. Aynı zamanda vücut direncini arttırmak için spor yapmayı ihmal etmemek ve şikayetler arttığı zaman da zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekli önlemler arasında sayılabilir”

Yaz Gribi Ölümcül Olabilir Mi ?
Yaz Gribi Nedir ? Ölümcül Olabilir Mi ?  (Özel Haber)

Özellikle çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, böyle bir hassas grupların dikkat etmesi gereken konular var mıdır?

Özellikle yaz gribi semptomlarının şiddeti ve süresi, kişinin bağışıklık sistemi ve kronik hastalık geçmişine göre değişiklik gösterebiliyor. Belli gruplar daha büyük risk altında. Özellikle 5 yaş altı çocuklar, 65 yaş üstü kişiler, gebeler ve obezite hastaları yine zayıf bağışıklık sistemine sahip kişiler. Kanser tedavisi görenler. HIV hastaları, diyabet, koah astım, bronşit gibi solunum yetmezliği gibi kronik hastalığı bulunan kişilerde belli semptomlar. Bu semptomlar başladıktan hemen sonra bir uzmana danışılmalı. Bu durum hayati önem taşımakta. Çünkü bunlarda gerçekten bir yaz gribi mi yoksa altta yatan başka bir hastalık mı var işte mevcut hastalıklarının alevlenmesi açısından önem taşıdığını vurgulamak isterim” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  “Türkiye Yüzyılında Memur ve Memur Emeklisi Açlığa İtildi!”

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu