Sağlık

Yatalak ve Felçli Diyaliz Hastaları Ortada Kaldı ! 

Böbrek Hasta Hakları Koruma Derneği İzmir Temsilcisi Nilgün Yıldırım, İzmir’deki yatalak ve felçli diyaliz hastalarının diyaliz merkezine taşınmasında büyük sorunlar yaşandığını söyledi.

Ekonomik durumu kötü olan ve hayatta kalmak için haftanın en az iki günü diyalize girmek zorunda olan diyaliz hastaları, Özel Diyaliz Merkezi veya Devlet Hastanelerine ulaşmak için yoğun çaba harcıyor. Maddi durumu kötü olan felçli ve yatalak diyaliz hastalarının Diyaliz Merkezlerine ulaşımında yaşanan soruna dikkat çeken Böbrek Hasta Hakları Koruma Derneği İzmir Temsilcisi Nilgün Yıldırım, “Özel Diyaliz Merkezlerinin hasta taşıma zorunluluğu bulunmuyor. Buna rağmen diyaliz merkezleri hastalarına kolaylık sağlamak için bu hizmeti veriyor. Fakat yatalak ve felçli hastalara böyle bir hizmet verilemiyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’na yaptığımız başvurularda, “Bakanlığımızın böyle bir hizmeti yoktur” yanıtı alıyoruz. Ambulans hizmeti veren belediyeler ise diyaliz hastalarına bu hizmeti sunamayacaklarını ifade ediyor. Bu durumda felçli ve yatalak diyaliz hastaları ortada kalıyor. Onları ölüme mi terk edelim” diye isyan etti. 

Bir Hastanın Aylık Özel Ambulans Maliyeti 18 Bin TL 

Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’nın (BSHA) yaptığı araştırmaya göre yatalak veya felçli bir hasta özel ambulans ile diyaliz merkezine bir ay boyunca gidip geldiği takdirde cebinden 18 bin TL harcaması gerekiyor. Özel bir ambulans firması yetkilisi, “Bir diyaliz hastası  gidiş geliş 1400 TL ödemesi gerekiyor. Aylık maliyeti ise 18 bin TL’yi buluyor” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

   Ramazan Bayramını Sağlıklı Geçirmek İçin 5 Öneri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu