Sağlık

WMA Başkanı Dr. Enabulele’den TTB’ye Destek, Hekimlik Andı Tepkisi!

ttb

Türk Tabipleri Birliği tarafından gerçekleştirilen ‘Meslek Örgütü Özerkliğini ve Mesleki Bağımsızlığı Savunuyoruz: TTB Susturulamaz’ konulu panele Dünya Tabipleri Birliği (WMA) Başkanı Dr. Dr. Osahon Enabulele katıldı. Panelde TTB’nin Cuma günü için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan randevu talebine herhangi bir olumlu yanıt gelmemesi, tıp fakültesi öğrencilerine hekimlik andının dekan tarafından sansürlenerek okutulmaya çalışılması, Türkiye’de sağlık otoritesi ile TTB arasındaki sorunlar gibi pek çok konu gündeme geldi. WMA Başkanı Dr. Osahon Enabulele, sağlık otoritesinin TTB gibi meslek örgütlerini muhatap almama gibi bir tavır içerisinde olmasının halk sağlığına zarar veren bir durum olduğuna dikkat çekerek, Bakan Koca’dan randevu talebine olumlu yanıt gelmesi için henüz daha zaman olduğunu düşündüğünü belirtti.

WMA’nın Hekimlik Andı Eksiksiz Okunmalıdır

Toplantıda ayrıca Çapa Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde Hekimlik Andı okunurken cinsel yönelim ifadesinin dekan tarafından sansürlenmesi konusu da gündeme geldi. Enabulele, tıp fakültesi mezuniyet törenlerinde Dünya Tabipler Birliği’nin onayladığı Hekimlik Andı’nın eksiksiz okunması gerektiğini, bu konuda uygulanan sansür uygulamalarının kimseye bir yarar sağlamayacağını ifade etti.

TTB Başkanı Dr. Fincancı: Dayanışma Bizi Güçlü Kılıyor!

Panelde söz alan TTB Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, Türkiye’de hekimlik mesleğini yapan kişilerin devlet otoritesi tarafından geçmişten bugüne maruz kaldığı hak ihlallerinden bahsetti. Fincancı, Sağlık Bakanlığı’ndan randevu taleplerine hala bir yanıt gelmediğini, TTB ve tabip odalarına karşı tutumunu eleştirerek şunları söyledi: “Geçmiş dönemlerde yargılama süreçlerinde 2000’lerden önce Sağlık Bakanlığı genel kurullarımıza gelirdi. Açılış konuşması yaparlardı. Biz sorumluluğumuzun bilincinde olarak, toplum sağlığı için yaptığımız çalışmaları her zaman sağlık otoritesine bildiriyoruz. Görevimizi yapıyoruz. Biz hiçbir zaman yılmadık, umudumuzu yitirmedik. Bu noktada uluslararası dayanışmanın da çok kıymetli olduğunun farkındayız. Deprem süreci gibi ağır bir süreçte kendileri de evsiz kalmasına rağmen meslektaşlarımız, hekimlerimiz yılmadan çalışmaya devam ettiler hala da ediyorlar. Bu dayanışma bizi güçlendiriyor. Ne mücadeleden ne de yapılması gerekenleri yapmaktan vazgeçirtiyor. Açılan davalar bizi mücadelemizden döndüremez. Bu davanın hükümsüz bir dava olacağı kanaatindeyiz. Bu böyle de olmayabilir ama biz mücadeleye devam edeceğiz. 1948’de hekimlik bir değer olarak tanımlanmıştı. Biz, meslektaşlarımızın değer yitimine uğramasının önüne geçilmesi için oluşturulmuş dev bir örgütüz. Bugünkü noktada Türkiye’de tıp fakültelerindeki mezuniyet törenlerinde okunması gereken hekimlik andı Cenevre Bildirgesi olmasına rağmen genç meslektaşlarımıza cinsel yönelim ifadesini dışarda bırakarak okutmaya çalışıyorlar. Genç meslektaşlarımız dekanların okutmaya çalıştıkları andı dikkate almayıp andı cinsel yönelim sözünü de söyleyerek okuyorlar. Gençlerimiz mücadeleyi sürdürecek biz de uluslararası alanda sürdüreceğiz. Pek çok tabip birliği bize destek olmak üzere ne yapacaklarını sordu. Uluslararası tabip birliklerine de teşekkür borçluyuz. Desteği için Dünya Tabipler Birliğine yanımızda olduğu için teşekkür ediyoruz.

  İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi’nde Güvenlik Zaafiyeti !

WMA’dan TTB’ye Daha Fazla Destek Sözü!

Dünya Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Osahan Enabulele, “Türkiye’de Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile hiçbir ilişki olmadığından bahsedildi. Ben Nijerya’da Sağlık Otoritesi ile ilişki kurabilirken burada bunun gerçekleştirilememesi çok üzücü. Sağlık Bakanlığından randevu alma durumumuz hala geçerliliğini koruyor kanaatindeyiz. Eğer bir araya gelirsek bende sorunları dile getireceğim. Sağlık otoritesi görevleri gereği TTB’ye kapılarını kapatamaz. Almanya’da, Alman Tabipleri Birliği ile Alman Sağlık Bakanlığı yetkilileri birimleri bir aradaydı. Alman TTB eleştirilerde bulundu, bakanlık yetkilileri bunları not aldı. İyi sonuçlar elde etmek için birlik olmalıyız. Sağlık otoritesi ile TTB arasında ilişki tesis edilmelidir. Sağlık Bakanlığı ve TTB arasındaki ilişkilerde bir boşluk var umarım bu iki taraf arasında ağlar kurulabilir. Temas sağlanmalı ki iki kurum birbirini besler şekilde bir arada olmalıdır. Birincil sorumluluk sağlık otoritesi bakımından nitelikli sağlık hizmeti vermektir” dedi.

Kızamık Açıklaması

WMA Başkanı Dr. Enabulele, Türkiye’de kızamık vakalarında artış haberlerini üzüntüyle karşıladığını belirterek şunları söyledi: “Kızamık ülkede tekrar görülmesi meselesi çok üzücüdür. TTB hakikati ortaya koyuyor. Yetkililer de böyle bir epidemiye karşı kulaklarını kaplamalılar diğer türlü çok büyük bir hata olur. Bu aşı ile kolaylıklar tedavi edilebilir bir hastalıktır aşıyla bunun üstesinden gelinmelidir ki hastalık bir daha tekrarlanmasın.”

Hekimlik Andına Sansür Uygulanamaz!

WMA Başkanı Dr. Enabulele Çapa Tıp Fakültesi öğrencilerinin mezuniyet töreninde hekimlik andında geçen cinsel yönelim kelimesine dekan tarafından sansür uygulanması konusunda konuştu: “Cenevre Bildirgesini her zaman kullanıyoruz. Tüm mezuniyet törenlerinde bunun okunmasını sağlamak gibi bir misyonumuz var. Sadece öğrencilerin bu yemini etmekten men edilmesi değil aynı zamanda metnin kırpılarak kullanılmaya devam etmesini duymak çok üzücüdür. TTB bu olayı genel kurullarda dile getirmelidir. O süreci başlatabilirsek ardından rahat bir şekilde bu konuda hareket edebiliriz. Böyle bir yaklaşım gelecek kuşakları için iyi olmayacaktır. Etik sınırlarla hasta bakılamaz! Bu metni okuduğunuz zaman 2017 yılında yapılan değişikliklerde; doktorun kendisine bakmakla yükümlü olduğunu da söylüyordu. Her gün doktorlar ölüyorlar. Hipokrat yemininde de doktorun kendi esenliğine de bakması gerektiği yazılıdır. Hekimlik Andı sansürsüz ciddi bir şekilde okunmalıdır. Genel olarak bütün mezuniyetlerde Dünya Tabipleri Birliği’nin onayladığı metnin okunması gereklidir.” Dr. Enabulele, TTB Merkez Konseyi’nin görevden alınması talebiyle yarın saat 13.30’da Ankara Dışkapı Adliyesi’nde görülecek davayı yerinde takip edecek. BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

  PERMA Modeli Nedir ?

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu