Sağlık

Verdiğiniz Kilolar Nereye Gidiyor?

Verdiğiniz Kilolar Nereye Gidiyor?

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu sizler için yağ yakımının işleyişini anlattı.

Kilo vermek, yağların yakılması anlamına gelir. Ancak, bilinmesi gereken önemli bir nokta, enerjinin kütlesinin olmadığıdır. Yani, kilo kaybı sırasında yağların yok olmadığı, sadece şekil değiştirdiği anlamına gelir. Fizikteki “kütlenin korunumu” kanunu gereği, hiçbir kütle yoktan var edilemez veya yok edilemez, sadece şekil değiştirebilir.

Kilo dediğimiz zaman aslında yağ dokusunu kastediyoruz. Yağ dokusu, adiposit denilen yağ hücrelerinde biriken trigliserit formundaki yağları içerir. Bu yağlar, yedek enerji deposu olarak işlev görür. Yağ hücreleri yalnızca adipositlerde değil, karaciğer ve diğer organ hücrelerinde de birikebilir.

Kimyasal formülü C55H104O6 olan yağ; karbon, hidrojen ve oksijenden oluşan bir moleküldür. Bir yağ molekülü, 55 adet karbon, 104 adet hidrojen ve 6 adet oksijen atomundan oluşur. Vücudumuzda biriktirdiğimiz yağlar, enerji ihtiyacı arttığında yakılarak kullanılır. Bu süreçte etkili olan hormonlar arasında glukagon, leptin, adrenalin, tiroid hormonları, androjenik hormonlar ve büyüme hormonu yer alır.

Verdiğiniz Kilolar Nereye Gidiyor?
Verdiğiniz Kilolar Nereye Gidiyor?

Kiloları Vücuttan Nasıl Atıyoruz?

Vücudumuzdaki yağlar enerji için metabolizma tarafından yakıldığında, karbondioksit ve suya dönüşürler. Karbondioksit nefes yoluyla atılırken, açığa çıkan su idrar ve ter yoluyla vücuttan atılır. Metabolizmanın yağ yakma moduna geçebilmesi için öncelikle kandaki glikoz seviyesinin düşmesi gereklidir. Daha az kalori almak, daha fazla hareket etmek ve zaman zaman açlık durumları yaratmak, yağ yakımını teşvik eder. Aralıklı oruç gibi yöntemler kilo verme sürecine katkı sağlayabilir. Ancak, piyasada yağ yakımını iddia eden ürünlere itibar etmemek önemlidir. Bu ürünler genellikle etkisizdir ve kilo verme sürecine yardımcı olmazlar.

Prof Dr. Yörükoğlu metabolizmanızı hızlandırmak için besin önerilerinde bulundu: “Yeşil çay, acı kırmızı biber ve diğer baharatlar ile greyfurt gibi gıdalar, yağ yakımını destekleyici etkilere sahiptir. Ancak, tek başlarına yeterli değillerdir. Sağlıklı bir beslenme düzeni ve aktif bir yaşam tarzı değişikliğiyle birlikte hareket etmek önemlidir. Bu tür besinler, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olabilir, ancak sağlıklı bir beslenme planı ve düzenli egzersiz rutiniyle birlikte kullanıldığında etkili olurlar.”  (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Anevrizma Nedir ve Hangi Belirtilerle Kendini Gösterir?
Sağlıklı Beslenme
Sağlıklı Beslenme

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu