Sağlık

Prof. Dr. Yücel “Eczacılar, Halka En Yakın Sağlık Danışmanlarıdır”

Prof. Dr. Yücel “Eczacılar, Halka En Yakın Sağlık Danışmanlarıdır”

Prof. Dr. Yücel “Eczacılar, Halka En Yakın Sağlık Danışmanlarıdır”. Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi tarafından “14 Mayıs Eczacılık Günü” kapsamında bir program düzenlendi. Etkinliğe EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Banu Yücel, EÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Gürer Orhan, İKÇÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Aytemir, İzmir Eczacı Odası Başkanı Eczacı Tuncay Sayılkan, Abott Sağlık Politikaları Direktörü Ecz. Halil Tunç Köksal, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Töreni, Özbekistan Taşkent Eczacılık Enstitüsünden eğitim için Ege Üniversitesinde yer alan akademisyenler de takip etti.

Etkinlikte konuşan EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Banu Yücel, “Son yıllarda dünyayı etkileyen pandemi nedeniyle sağlıkla ilgili kaygıların, bilimsel ve güvenilir bilgiye olan gereksinimin arttığı bir ortamda, ilacın üretimden hastaya ulaşımına kadar geçen zincirin her aşamasında görev alan eczacılarımızın, sağlık alanının en önemli paydaşlarından biri olduğu gözler önüne serilmiştir. Bu vesileyle mesleğini icra eden bütün eczacılarımıza gönülden teşekkür ediyoruz. Eczacıların, halka en yakın, en kolay ulaşılabilir ve güvenilir sağlık danışmanları olduğu şüphesiz bir gerçektir. Halkın sağlığını temel alarak bilimsel ilkeler ışığında, eczacılığın her alanında hizmet verebilecek donanıma sahip çağdaş eczacılar yetiştiren Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, 48 yıllık tarihinde kaliteli eğitimini geçen yıl ikinci kez tam akreditasyon ile taçlandırdı. Fakültemiz, ülkemizdeki eczacılık fakülteleri arasında öncü bir rol üstlenmektedir. Tüm eczacılarımızın ve eczacı adayı öğrencilerimizin Eczacılık Gününü içtenlikle kutluyor, bu mesleğe gönül vermiş tüm eczacılarımızı saygı ve minnetle anıyorum” dedi belirtti.

Prof. Dr. Yücel “Eczacılar, Halka En Yakın Sağlık Danışmanlarıdır”
Prof. Dr. Yücel “Eczacılar, Halka En Yakın Sağlık Danışmanlarıdır”

“Akredite Üniversitenin Akredite Fakültesi Olarak Eğitim Veriyoruz”

Ege Üniversitesinin eczacılık eğitiminde köklü bir kurum olduğunu ifade eden Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Gürer Orhan, “Bugün, Türkiye’de eczacılık eğitiminin başlangıcının 184. yılını gururla ve keyifle kutluyoruz. Ancak 6 Şubat depreminde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın ve öğrencilerimizin de acısını yüreğimizde hissediyoruz. Eczacılık, insanlık tarihinin en eski mesleklerinden birisidir. Eczacılık eğitimde Ege Üniversitesi, köklü bir kurumdur. Kurumsal olarak akredite olan bir üniversitenin akredite bir fakültesi olarak eğitim veriyoruz. Fakültemiz, üniversitemizin vizyonuna uygun hedefler doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Eczacılık alanında dünyadaki değişimlere ayak uydurmak adına çok ciddi girişimlerde bulunuyoruz. Bugün aramızda Özbekistan’dan konuğumuz olan 20 öğretimüyesi yer alıyor. Kendileri 15 gün boyunca Fakültemizde eğitim için bulundular. Özbek meslektaşlarımıza da tekrar hoş geldiniz demek istiyorum. Eğitim ve akreditasyon süreçlerinde bizlere destek olan üniversite üst yönetimimize, paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hepinizin Eczacılık Gününü kutluyorum” diye konuştu.

  “Yoksulluk Sınırı Altındaki Sağlık Emekçilerini Görmezden Gelerek Sendikacılık Olmaz”
Prof. Dr. Yücel “Eczacılar, Halka En Yakın Sağlık Danışmanlarıdır”
Prof. Dr. Yücel “Eczacılar, Halka En Yakın Sağlık Danışmanlarıdır”

“Girişimci Ve Donanımlı Eczacılar Yetiştirmeyi Hedefliyoruz”

İKÇÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Aytemir, “Eczacılar, toplum sağlığını korumak için birinci derecede sağlık danışmanıdır. Mekteb-i Tıbb-i Şahane’de 14 Mayıs 1839 tarihinde ilk eczacı sınıfının açılmasının üzerinden 184 yıl geçmiş. Biz de bu yıl ilk mezunlarımızı verecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 463 öğrencimiz var. Yeni açılan bir fakülte olmamıza rağmen kontenjanımız çok yüksek. Girişimci ve donanımlı eczacılar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu vesileyle 14 Mayıs Eczacılık Gününü kutluyorum” diye konuştu.

Prof. Dr. Yücel “Eczacılar, Halka En Yakın Sağlık Danışmanlarıdır”
Prof. Dr. Yücel “Eczacılar, Halka En Yakın Sağlık Danışmanlarıdır”

“Biz, Büyük Bir Aileyiz”

İzmir Eczacı Odası Başkanı Eczacı Tuncay Sayılkan, “Eczacılarımız gerek pandemide gerekse yaşadığımız deprem felaketinde zorlu şartlar altında görevlerini yerine getirdiler. Pek çok arkadaşımızı da bu dönemde maalesef kaybettik. Bu dönemlerde eczacılarımız çok hızlı organize olarak vatandaşlarımıza hizmet sunmaya devam etti. Her sene geleneksel olarak düzenlediğimiz Eczacılar Günü yemeğimizi iptal ederek gelirini depremzedelere bağışladık. Biz büyük bir aileyiz” sözcüklerine ekledi.

Konuşmaların ardından Abott Sağlık Politikaları Direktörü Ecz. Halil Tunç Köksal, “Günümüzde ve Gelecekte Türkiye’de İlaç Endüstrisi ve Eczacının Rolü” konulu bir konferans verdi. Etkinlikte; İzmir Eczacı Odası Türk Sanat Korosu konseri gerçekleştirildi. Tören kapsamında Eczacılık Fakültesi Akademik Ödül ve Teşekkür Belgeleri ile meslekte 30,40 ve 50. yılını dolduran üyelere plaket takdimi yapıldı. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu