Sağlık

Kanserojen Madde İçerdiği İddia Edilen Yumurtalar Ne Oldu ?

Deva Partili Karal, Bakan Yumaklı'ya Kanserojen Madde İçerdiği İddia Edilen Yumurtaları Sordu

İstanbul Milletvekili Hasan Karal, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması istemiyle Tayvan’a ihraç edilen yumurtalarla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi verdi.

Önergede, ana besin kaynaklarından biri olan yumurta üretiminde Türkiye’nin, dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer aldığını belirten Milletvekili Karal, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2022 verilerine göre Türkiye’de 110 milyon adet yumurta tavuğu bulunurken, toplamda 20 milyar adet tavuk yumurtası üretimi gerçekleştirildiğini anımsattı. Türkiye’den 2023 yılının Ocak–Haziran döneminde 41 ülkeye 195 milyon 350 bin dolarlık yumurta ihracatı gerçekleştiğini kaydeden Karal, en fazla ihracatı 48 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri’ne yapıldığını, bu ülkeyi Irak, Katar, Rusya Federasyonu ve Tayvan’ın izlediğini belirterek, “Bu yıl ilk kez yumurta ihraç edilen Tayvan’da, Gıda ve İlaç Dairesi, Türkiye’den ithal edilen 127 ton yumurtada, kanserojen madde bulunduğunu açıklamıştır. Açıklamada, 12-18 Temmuz arasında, sınırdaki kontrollerde Türkiye’den alınan 5 parti yumurtada ‘nitrofuran’ isimli kanserojen madde tespitinin yapıldığı, söz konusu yumurtaların tamamının imha edildiği belirtilmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı da söz konusu iddialarla ilgili Tayvan tarafından ‘henüz’ bir bildirimde bulunulmadığını açıklamıştır.” diye konuştu.

 

“Aynı Firma İç Piyasaya Da Yumurta Satmış Mıdır?"
“Aynı Firma İç Piyasaya Da Yumurta Satmış Mıdır?”

Karal: “Aynı Firma İç Piyasaya Da Yumurta Satmış Mıdır?”

Milletvekili Karal, Bakan İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“Söz konusu yumurtaları ihraç eden firmanın yaptığı üretimle ilgili bugüne kadar herhangi bir denetim yapılmış mıdır? Konserojen madde içeren yumurta ihraç ettiği iddia edilen firmanın üretiminin durdurulmasına yönelik bir çalışma ve herhangi bir işlem olmuş mudur? Tayvan hükümetinin konserojen madde olduğu iddiasıyla imha ettiği yumurtalardan, ihracat sürecinde herhangi bir numune alınmış mıdır? İhracat öncesi kontrol ve denetim yapıldı ise, numunelerden tespit edilen sonuçlar nedir?  Söz konusu firmanın ürettiği yumurtaların iç pazara satışı ve tüketimi var mıdır? İç pazara sunulduysa, tüketim öncesi herhangi bir kontrole tabi tutulmuş mudur? Bugüne kadar insanların sağlığı ile oynayan ve kanser riskine sebep olan firmalarla ilgili adli ve idari soruşturma var mıdır? Her gün tüketilen, insanların ana besin kaynaklarından biri olan yumurta skandalı ile ilgili Bakanlığınızca alınacak tedbirler nelerdir?”

  Bakan Koca’dan ‘19 Mayıs’ Mesajı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu