Sağlık

HEP-SEN, Kamu Görevlileri Sendika Üye Sayıları Tebliğini Yargıya Taşıyor!

hepsen

Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) Yönetim Kurulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından “2023 Yılı Kamu Görevlileri Sendika Üye Sayıları Tebliği’nin yayınlanması sonrasında açıklamada bulundu. HEP-SEN, sendikalarının bilerek ve isteyerek hukuksuz bir şekilde baraj altı bırakıldığı iddiasında bulunarak, tebliği tanımadıklarını ilan etti. Tebliğin hukuka uygun olmadığını belirten HEP-SEN, tebliğin sendikanın hukuk bürosu tarafından yargıya taşındığını açıkladı. 

“Tebliği Tanımadığımızı İlan Ediyoruz”

HEP-SEN açıklamasında, sadece ve sadece adil düzenden ürkenlerin, eşit koşullarda mücadele etmekten çekinenlerin, çirkinliklerine baş kaldıranlara tahammül edemeyenlerin teşebbüs edeceği, suni yüzdelik setlerin gerçek sahiplerinin, özellikle sayım sürecinde sendikanın, kurumlardaki varlığını düşük göstermek amacıyla elinden geleni ardına koymadıklarını belirtti. Açıklamada şu cümlelere yer verildi: “Gerek kamunun özgün otoritesinin değil, bizzat kendilerinin atadığı kukla yöneticileriyle, gerek bakanlıklara yerleştirdikleri torpilsever yandaşlarıyla gerekse de kendi renklerinden rant uman bazı destekçileriyle hali hazırda sendikamızın olması gereken 15.000 bandındaki üye sayımızı 10.000 bantlarında gösterdikleri, sendikamızın %2’lik barajı geçmiş olmasına rağmen mezkur tebliğde üyelerimiz hiç edilmiş ve sendikamızın bilerek ve isteyerek hukuksuz bir şekilde baraj altı bırakıldığı açıkça görülmüştür. Sayım sürecinde onlarca kurumdaki şerhli itiraz tutanaklarımız bize bu kötü niyetin sinyalini öncesinde de vermiştir ve kurumlardaki durumlara yönelik mahkemelerde devam etmektedir. Bunun yanı sıra yakın zamanda Hep-Sen kısa isminde birleşilen “Sağlık Çalışanları Sendikası” üye sayısının, tüm prosedürlerinin eksiksiz yerine getirilerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yazılı olarak bilgilendirilmelerin yapılmış ve sayıları birleştirmesi istenilmiş olmasına rağmen Bakanlık bu talepleri kasıtlı ve bilinçli olarak yerine getirmemiş, sayımlarda iki sendikayı ayrı ayrı göstermiştir. Buradan söz konusu tebliği tanımadığımızı ilan ediyoruz! Bu tebliğ hukuka uygun değildir ve şu andan itibaren sendikamız hukuk bürosu tarafından yargıya taşınmaktadır.”

  Sağlık Sendikaları Bakan Koca’dan Yeni Dönemde Ne Talep Ediyor?

hepsen 1 mayıs

“Bu Kirli Düzenin Kirli Sahipleri İle Hesaplaşılacaktır”

HEP-SEN açıklamasında geçen seneki sayımlardan bugüne %400’den fazla büyüyen, mevcutta 3 şubesi, 78 il temsilciliği ve ilçe temsilcilikleri bulunan, yakın zamanda açtığı diğer şubelerin resmi açılışlarını duyuracak olan, iki yüze yakın eylem, basın açıklaması ve protesto gösterilerinde bulunan sendikanın, tabiri caizse çekilen hiçbir operasyon ve müdahaleye yanıtsız kalmayacağının altını çizdi. Açıklamada şu cümlelere yer verildi: “Gerek hukuk nezdinde gerekse de meydanlarda sendikamızın hakları üyelerimiz adına savunulmaya devam edecektir. %1’lik baraj hezimetine doyamayıp %2’lik suni setlere saklanan kimi siyasi malum sendikalar ve onların siyasi uzantılı toy benzerleri onurluluların hareketi Hep-Sen’in büyümesini asla ama asla durduramayacaktır! Bugünki sefaletin, yoksulluğun, geçim sıkıntısının asıl müsebbiplerine üyelikleriyle destek olan meslektaşlarımızı ise bir kez daha vicdanlarıyla yüzleşmeye davet ediyor, bu kirli düzene istemeden de olsa destek vermelerinin kendileri ile beraber tüm emekçileri sıkıntıya uğrattığını anımsatmak istiyoruz. Hareketimize gönül veren tüm meslektaşlarımız müsterih olsunlar. Anayasa Mahkemesinde iptali görüşülen %2 barajı kalkıp eşit mücadele imtiyazı herkese sağlandığında, üyelerimizin tüm maddi kayıpları hesaplanarak yargı yoluyla kendilerine iade edilecek ve bu kirli düzenin kirli sahipleri ile hesaplaşılacaktır! Kamuoyuna ve siz değerli üyelerimize saygılarımızla bildirmekteyiz.”  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu