Sağlık

HEKİMSEN’den İş Bırakma Kararı!

HEKİMSEN’den İş Bırakma Kararı!

11 Temmuz 2023 tarihinde iş bırakma kararı aldıklarını beyan eden HEKİMSEN, tüm kamu hastaneleri ve sağlık kuruluşlarında acil servisler, yataklı servisler, yoğun bakım üniteleri ve acil ameliyatlar haricinde gerçekleşeceğini duyurdu.

Hekimlerin gelir düzeyleri ve alım güçlerinde yıllardır düzenli bir aşınma gerçekleşmiş olduğunu ifade eden HEKİMSEN, “Artık hekimlerin gelirleri, kamu işçisinin gelirleri ile kıyaslanır hale gelmiştir.” kaydetti.

“Hekimlik Değersizleştirilmiştir.”

Mevcut durumun hekim mesleğine değer verilmediğinin bir göstergesi olduğunu belirten HEKİMSEN; yalnızca hekimlerin değil, tüm kamu çalışanlarının ücretlendirilmesinde ipin ucunun kaçtığını, işlerin arap saçına döndüğünü dile getirerek “Eğitim, teknik bilgi, iş zorluğu, mesleki risk ve sorumluluk gibi kıstaslar göz ardı edilerek hekimlik değersizleştirilmiştir.” şeklinde konuştu.

Hekimlerin kamu işçisinin dahi altında maaşa mahkûm edilmek istendiği ifadelerine yer veren açıklamasında HEKİMSEN, nöbet ücretlerinin trajikomik düzeylerde olması, gece ve gündüz mesailerinin eşit sayılması gibi adaletsizlikler konusunda da çözüm beklediklerini belirtti.

HEKİMSEN’den İş Bırakma Kararı!
HEKİMSEN’den İş Bırakma Kararı!

“En Düşük Artışların Hekimlere Yapılması Bardağı Taşıran Son Damla Olmuştur!”

Seyyanen zamların maaş hiyerarşisinde bozulmaya neden olacağı konusunda yaptıkları uyarıların görmezden gelindiğini dile getiren HEKİMSEN, “Açıklanmış olan zam sonrasında oransal olarak en düşük artışların hekimlere yapılması hekime verilen değeri açıkça ortaya koyan, bardağı taşıran son damla olmuştur.” şeklinde isyanda bulundu.

HEKİMSEN Yönetim Kurulu, hekim değerini ancak bu şekilde hissettirebileceklerini ifade ederek, 11 Temmuz Salı günü iş bırakma eylemi yapma kararı aldıklarını duyurdu.  (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

HEKİMSEN’den İş Bırakma Kararı!
HEKİMSEN’den İş Bırakma Kararı!

  Mevsim Geçişlerinde Hasta Olunur Mu ?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu