Sağlık

Engellilerden Siyasi Partilere Tepki!

Engellilerden Siyasi Partilere Tepki!

İzmir’de örgütlü Engelli dernekleri, Milletvekili aday belirleme seçiminde Engellilerin gözardı edildiğini belirterek siyasi partilere tepki gösterdi.

İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıp Konak Saat Kulesi Meydanı’na yürüyen, engellileri temsil eden dernek ve sivil toplum örgütü yöneticileri ve üyeleri, siyasileri ve siyasi partilere tepki göstererek, “Siyasi Partilerin Değerli Başkan ve Yöneticileri, Cumhuriyetimizin 100.yılında yapılacak Genel Seçimlerde yine biz Engelliler ve Ailelerini yok saydınız” dedi.

Yapılan açıklama şöyle, “Türkiye, 14 Mayıs sabahı Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri içinsandık başına gidecek. Uzun süren liste mesaisinin ardından siyasi partilerin milletvekili adayları belli oldu. Ancak nüfusun yüzde 12’sini oluşturan ve ülkemizi vuran büyük deprem sonrasında, bu rakamın uzuv kayıpları ve süregelen hastalıkların ciddi bir oranda artışına rağmen, listelerde engelli bireylerin temsili ne yazık ki söz konusu bile olmadı. Milyonlarca engellinin yüce mecliste temsiliyetini, eşit yurttaşlar olma isteğini görmediniz. Yıllardır kafalarınızın içindeki sakat, yardıma muhtaç ön yargısını kıramadınız. Engellileri üreten birey haline getirmek yerine üç beş kuruşa muhtaç hale getirdiniz.

Engellilerden Siyasi Partilere Tepki!

Toplumdaki çeşitli dezavantajları grupların hak teslimiyle sorunları çözmek için yola çıktıklarını söyleyenler,
listelerinde engelli adayı olmaması düşündürücü. Oysa bizim taleplerimiz arasında Engelli Bakanlığı bile var.Çünkü engelli alanındaki sorunların çözümü ancak ve ancak ayakları yere basan bir engelli politikası ve bütçelendirmeyler çözülür. Toplumun aileleri ile birlikte neredeyse yarısını kapsayan bir kesimden bahsediyoruz. Siyasi partiler toplumun bu kadar büyük bir kesiminin kalplerine dokunabilecekleri bir durum varken bunu görmezden gelmeyi tercih ediyorlar. Siyasi alan engellileri yok saymayı tercih ediyor ne yazık ki. Bunun istisnası olacağını iddia eden siyasi partilerin de diğerlerinden hiçbir farkı yok. Güç kavramı üzerinden çalışan siyasi sistem ulaşmaya çalıştığımız demokratik yapıyı maalesef engelliyor.

  Sözcü Yazarı Gazeteci Saymaz, Hatay’da Yıkılan Hastanelerin Güçlendirilmediğini Yazdı

Birlikte Çalışmak Zorundayız

İçindeki renkleri çeşitliliği koruyamayan, parlementoya yansıtamayan bir tablo ortaya çıkıyor. Bunu kırmak için birlikte çalışmak zorundayız. Burada da ihtiyacımız olan en önemli şey samimiyet. Ancak bizler hak temelli davamızdan, özgürlük taleplerimizden vazgeçmiyoruz/vazgeçmeyeceğiz! Sesimiz çıktığınca her yerde, her ortamda sizlere “Bizlerde Varız” diyerek sesimizi duyurmaya devam edeceğiz. Her türlü engellemeye
ve umursamazlığa rağmen Elbette bir gün zincirleri kıracağız. (BSHA)

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu