Sağlık

Şehir Hastanelerindeki Sağlık Çalışanları İçin İnce Çizgi: Kreş!

bayraklı şehir hastanesi

Türkiye’de Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında kamu-özel işbirliği ile ‘yap-kirala-devret’ şeklinde gerçekleştirilen şehir hastanelerinde 7/24 nöbet usulü çalışan sağlık çalışanları, çocuklarının güvenliği için kreş bulunması konusundaki taleplerini dile getiriyor. 2023 yılında açılması planlanan şehir hastaneleri arasında İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi de bulunuyor. Haziran ayı sonunda hizmete açılacağı belirtilen hastane yine açılmazken hastanenin bünyesinde kreş bulundurup bulundurmayacağı konusunda Bilim Sağlık Haber Ajansı (BSHA) resmi kaynaklardan bilgi edindi. İzmir Şehir Hastanesi planlamasında kreş olmadığı öğrenildi. Türkiye’de şu anda, Eskişehir ve Adana’daki şehir hastanelerinde kreş var, Manisa Şehir Hastanesi’nde kreş yok ancak sağlık çalışanlarının yoğun talebi üzerine kreş planlaması için harekete geçildi. 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şube Eş Başkanı Erkan Batmaz konuyla ilgili Bilim Sağlık Haber Ajansı (BSHA) değerlendirmede bulundu. Ülke genelindeki ve İzmir’deki sağlık çalışanları için şehir hastanelerinde kreş olmasının hayati bir talep olduğunun altını çizen Batmaz, “İzmir Şehir Hastanesi henüz daha açılmamışken bu büyük eksiklik bir an önce, derhal giderilmeli, kreş planlaması yapılmalıdır. Bu konuda sendika olarak kazanım elde edinceye kadar mücadele edeceğiz” dedi. 

erkan batmaz

SES İzmir: Kreş Sağlıkçılar İçin Hayati Bir Taleptir!

Sağlık çalışanları için hastane içerisinde kreş ince çizgi! Nedeni ise nöbet usulü çalışan sağlık çalışanları kent merkezinden kilometrelerce uzak olan şehir hastanelerinde çalışırken akıllarının çocuklarında kalmasını istemiyor! Karı-koca sağlık çalışanı olan çiftler için ise kreş konusu çok daha büyük önem taşıyor. BSHA’na, İzmir Şehir Hastanesi’nde kreş olmayacağı konusunu değerlendiren SES İzmir Eş Başkanı Batmaz, sağlık çalışanları için bunun asla kabul edilemeyeceğinin altını çizdi. İzmir Şehir Hastanesi’nin açılışının yapılmadan kreş planlamasının yapılması taleplerini bıkmadan usanmadan söyleyeceklerini ifade etti. 

  Bayraklı Şehir Hastanesi İçin ‘Hayati Risk’ Uyarısı !

kreş

İzmir Şehir Hastanesi’nde Kreş Olmaması Kabul Edilemez!

SES İzmir Başkanı Batmaz, şehir hastanelerinde ve İzmir’de açılması beklenen şehir hastanesinde sağlıkçıların kreş bulunmasının neden önemli olduğu ile ilgili değerlendirmede bulundu. Batmaz, hastane içerisinde kreş olmasının 7/24 nöbet usulü çalışan sağlık emekçileri açısından çok hayati bir talep olduğunu, pandemiden önce de bu taleplerini ülke genelinde dile getirdiklerini söyledi.

Erkan Batmaz, “Pandemi sürecinde de ücretsiz, nitelikli, 7/24 açık kreşler talep ettik. Bu süreçte nöbetlerde çocuklarımızı maalesef kliniklerde, hemşire odalarında, dinlenme odalarında büyüttüğümüz bir durumu yaşadık. Pandemi döneminde Çorum’da bir meslektaşımız nöbete giderken çocuklarını evde bırakmak zorunda kaldı ve evde çıkan yangında çocuklarını kaybetti. Böyle vakalar çok yaşanıyor. Biz hem geçinemez hem de barınamaz bir şekilde çalışırken zaten umutsuzluk ve yoksulluk yükü her geçen gün sırtımıza binmeye devam ederken bugün kreşlerin fiyatları neredeyse maaşlarımızın 3’te2’sini kaplarken, sağlık çalışanlarının kreş talepleri oldukça hayatidir. Her hastanede ücretsiz bir şekilde kreş hizmeti sağlanmalıdır” dedi. 

eskişehir kreş

İzmir Şehir Hastanesi İçinde Derhal Kreş Oluşturulmalıdır!

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi’nde binlerce sağlık emekçisinin çalışacağına dikkat çeken SES İzmir Eş Başkanı Batmaz, Yeşiyurt, Bozyaka, Alsancak devlet hastanelerinden sağlık çalışanlarının şehir hastanesine geçeceği ve o hastanelerin kapatılacağı söylentileri olduğunu kaydetti.

Sağlık çalışanlarının bir yandan barınma ve trafik sorunu yaşayacaklarına vurgu yapan Batmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Barınma ve trafik sorununun üstüne, bir de çocuklarını şehir hastanesinden çok uzaklarda bırakıp nöbete gelmeleri tam bir kaygı durumu oluşturacaktır. İnsanların kaygı ve tedirginlikle çalıştığı huzursuz bir şekilde çalıştığı bir süreç doğuracaktır. Hastane henüz açılmamışken kreş planının hayata geçirilmesi çağrımızı yineliyor, yetkililerin bu konuda gerekeni yapmasını yineliyoruz. Şehir hastaneleri şehir dışı hastaneler şeklinde kuruluyor. Ulaşımın çok zor sağlandığı noktalarda bulunuyor. İnsanların barınma sorunu yaşadığı bir çalışma ortamı oluşturuyor bunun üzerine bir de çocuklarımızı nereye bırakacağımız kaygısı ekleniyor. Bu yükler dayanılmaz yükler ve İzmir Şehir Hastanesi’nde kreş olmaması kabul edilemez! Binlerce kişinin çalışacağı bir hastanede kreşin olmamasını kabul etmeyeceğiz. Derhal hayata geçirilmesini buradan dile getiriyoruz.” (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

  Aile Hekimleri Darp Edildi

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu